این سیاستمدار باتجربه یادآور شده، نخستین مذاکره جدی وی با جورج بوش پدر در دسامبر سال 1987 صورت گرفت که وی به واشنگتن سفر کرده بود. به گفته وی، رئیس جمهوری آمریکا او را در مسیر حرکت به سمت پایگاه نیروی هوایی ایالات متحده همراهی کرد که این اقدامی غیرمعمول و مغایر با پروتکل بود. بعد از آن، هر دو طرف همواره از "گفت‌وگوهای صمیمی خود در داخل اتومبیل" یاد میکردند.

رهبر شوروی سابق نوشته است، در جریان این سفر ما توافق کردیم تا روابط بین دو کشور را به سطح تازه‌‌ای ارتقاء داده و امکانات جدیدی برای استفاده از حداکثر توان بالقوه دوطرف بوجود آمد.

بیشتر بخوانید

گورباچف: دوران جنگ سرد هرگز به پایان نرسید

افزود، بعد از برکناری او تماس‌های تلفنی بسیاری بین دو طرف صورت گرفت تا نتیجه توافقات ما از بین نرود و اصلی ترین دستاورد ما توافق درباره نابودی هزاران سلاح هسته‌ای، راهبردی و تاکتیکی در چارچوب پیمان‌های کاهش تسلیحات بود. دو کشور با این اقدام کمک کردند تا مناقشات در بخش‌هایی از جهان متوقف شود و این پایه و اساس مشارکت ما بود.

رهبر شوروی سابق تاکید کرد، ولی این نتیجه مشارکت دوجانبه که اهمیت تاریخی داشت، اکنون در معرض خطر قرار گرفته و جهان در آستانه رویارویی جدید و یک مسابقه تسلیحاتی دیگر قرار دارد. به عقیده وی، امروزه نیز تنها با کار و تلاش مشترک می‌توان از رویارویی مجدد بین دو کشور جلوگیری کرده و نظام جهانی جدیدی، امن‌تر، عدلانه‌تر و انسانی‌تر بوجود آورد.پیچک